Wypalenie zawodowe uznane jako choroba

Od 1 stycznia 2022 r. pracownik cierpiący na wypalenie zawodowe będzie mógł uzyskać zwolnienie lekarskie od lekarza.Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2020 r. przez pracownię ARC Rynek i Opinia na zlecenie gumtree.pl przy współpracy Randstad Polska, 31% ankietowanych wśród pracowników umysłowych wskazało uczucie wypalenia zawodowego.

W 2019 Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie zawodowe jako chorobę, wprowadzając tym ją do Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (otrzymała kod w bazie ICD-11).  Twierdzi, że wypalenie zawodowe to:

Syndrom rozumiany jako konsekwencje chronicznego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie zarządzany. Wypalenia odnosi się szczególnie do zjawisk w kontekście zawodowym i nie powinien być stosowany do opisywania doświadczeń w innych dziedzinach życia.

Najczęstszymi objawami wypalenia zawodowego jest wyczerpanie emocjonalne, brak energii, częste bóle głowy, bezsenność, zwiększony dystans do pracy oraz zmniejszona efektywność. 

Najczęstszymi objawami wypalenia zawodowego jest wyczerpanie emocjonalne, brak energii, częste bóle głowy, bezsenność, zwiększony dystans do pracy oraz zmniejszona efektywność. 

Jedna trzecia pracowników pracujących umysłowo czuje się wypalona zawodowo. Jako przyczynę wymienia się: 

54%- dużą odpowiedzialność przy niskim wynagrodzeniu

43%- potrzebę rozwoju zawodowego przy małych szansach na awans

41%- dużą ilość pracy przy małej ilości czasu

Wsród kolejnych powodów możemy znaleźć również brak nowych wyzwań oraz nużące i powtarzalne obowiązki. 

Jako przeciwśrodek wskazuje się przejście na pracę zdalną, co uważa 43% respondentów, natomiast 55% pracodawców jest zdania, że praca zdalna nie chroni przed wypaleniem. Jak wynika z badania 33% respondentów uważa, że poziom stresu w pracy stacjonarnej jest porównywalny jak przy pracy zdalnej. Mimo, że większość pracownik nie uważa się być wypalonym zawodowo, część z nich przyznaje o pojedynczych symptomach, które mogą do niego doprowadzić:

22% pracowników przyznaje, że odczuwa stałe zmęczenie

31% przygnębienie

18% brak wiary we własne możliwości

17% uważa, że praca w biurze to tylko marnowanie czasu.

Niektórzy pracodawcy byliby skłonni podwyższyć wynagrodzenie pracownikom, którzy całkowicie zrezygnowali by z pracy zdalnej. 

„Przeprowadziliśmy pewien eksperyment. W ramach naszego badania postanowiliśmy sprawdzić, czy polscy pracodawcy byliby w stanie zapłacić swoim podwładnym więcej tylko dlatego, że pracują wyłącznie zdalnie bądź wyłącznie stacjonarnie. Okazało się, że jeśli chodzi wyłącznie o pracę zdalną, 18% polskich szefów uważa, że byłby to dobry pomysł. W przypadku pracy stacjonarnej na 'tak’ byłoby aż 37% zapytanych pracodawców. Może to oznaczać, że ponad 1/3 polskich przedsiębiorców wciąż traktuje pracę zdalną jak 'zło konieczne’ i jest w stanie zrobić naprawdę wiele, aby zatrzymać pracowników w biurach” – powiedziała koordynator ds. komunikacji Gumtree.pl Katarzyna Merska, cytowana w materiale.