Plaga XXI wieku, czyli Cyfrowe Zmęczenie Wzroku

Cyfrowe zmęczenie wzroku już dziś określa się jako plagę XXI wieku. Długie godziny przed komputerem, tabletem czy smartfonem z dodatkiem sztucznego światła mogą powodować często niekorzystne obciążenie wzroku. Czym jest cyfrowe zmęczenie wzroku i do czego doprowadza dowiecie się w poniższym artykule. 

Co to jest Cyfrowe Zmęczenie Wzroku

Cyfrowe zmęczenie wzroku to efekt długotrwałego przeciążenia narządu wzroku, którego sprawcą jest niekorzystne światło z urządzeń cyfrowych oraz innych urządzeń posiadających wyświetlacz. Określane jest w literaturze angielskiej jako Digital Eye Strain (DES), czyli zespół objawów wywołanych wydłużoną pracą przed monitorem komputerowym, tabletem, smartfonem, czy innym urządzeniem, które posiada ekran cyfrowy. Brak skutecznej ochrony przed niebieskim światłem emitowanym przez wymienione urządzenia powoduje szereg dolegliwości związanych z zaburzeniem prawidłowego widzenia. 

Ponad 90% osób spędza 2 lub więcej godzin dziennie przed ekranem smartfona czy komputera, a nawet 60% aż pięć lub więcej godzin dziennie. Dorośli według statystyk spędzają przed urządzeniami cyfrowymi jeszcze więcej czasu – blisko 30% badanych korzysta z urządzeń elektronicznych ponad 9 godzin dziennie. Od lat epidemiolodzy informują nas o nasileniu dolegliwości wzrokowych związanych z ilościowymi lub jakościowymi zaburzeniami powierzchni oka. Wydłużający się czas, jaki spędzamy przed monitorami coraz częściej prowadzi do cyfrowego zmęczenia wzroku. Jest to dyskomfort oczu odczuwany, gdy patrzymy z bliskiej odległości na monitory urządzeń cyfrowych takich jak komputer, tablet, smartfon, e-book czy telewizor, przez dwie lub więcej godzin.”

Objawy Cyfrowego Zmęczenia Wzroku

„Czerwone oko” jest zaliczane do pierwszych symptomów Cyfrowego Zmęczenia Wzroku.  Odczucia, które temu towarzyszą to zmęczenie, pieczenie, piasek pod powiekami oraz ogólny dyskomfort. Objawy te spowodowane są wysychaniem oka powstającym przez zmniejszoną częstotliwość mrugania w trakcie wielogodzinnego wpatrywani się w ekrany urządzeń cyfrowych. Ponadto długa praca przed monitorami doprowadza do zaburzenia oglądania obrazów w różnych odległościach – to dlatego często mamy wrażenie zamglenia obrazu lub zaburzenia ostrości obrazu.

Powiązanymi objawami Cyfrowego Zmęczenia Wzroku to suchość oczu, niewyraźne widzenie, bóle pleców czy ramion, światłowstręt, spadek kontrastu, zaburzenia widzenia barwnego, a także uczucie napięcia emocjonalnego i niepokoju. Dlatego warto zapewnić sobie higienę oraz komfort pracy, który zależy od wielu czynników. Do nich możemy zaliczyć m.in.: oświetlenie pomieszczenia, odległość od monitora, stosowanie zabezpieczeń regulujących poziom emisji niebieskiego światła, pozycji światła oraz kąta pochylenia głowy. 

Niebieskie światło i jego wpływ na organizm ludzki

Często spotkać mogliśmy się z określeniem szkodliwości niebieskiego światła dla oczu, które nie jest do końca poprawne. Niebieskie światło jest składową światła naturalnego i nie stanowi zagrożenia dla naszego wzroku. Natomiast pasmo niebieskofioletowe, czyli wysokoenergetyczna część promieniowania niebieskofioletowego, już tak. Może przyczynić się do uszkodzenia plamki żółtej w oku. 

Profilaktyka Cyfrowego Zmęczenia Wzroku

Jeśli ograniczenie czasu przed urządzeniami elektronicznymi jest niemożliwe, warto zadbać o odpowiednią ochronę swojego wzroku. Mamy do dyspozycji wiele wariantów, które pomogą skutecznie ograniczyć emisję niebieskiego światła np. programy, które regulują poziom światła lub skorzystać z oferty tzw. „okularów do komputera”, które skutecznie chronią nasze oczy. Ciekawym sposobem jest również zaczerpnięta z USA zasada 20-20-20, która polega na stosowaniu 20 sekundowych przerw, co 20 minut na odległość około 20 stóp (niecałe 6 m). Warto praktykować również inne ćwiczenia dla oczu, choćby stosować 5 minutową przerwę co godzinę pracy. Zalecane jest, aby ten czas poświęcić na nie tylko odprężenie wzroku, ale również rozciągnięciu swojego ciała. Ważną kwestią jest również ustawienie ekranu, tak aby od monitora nie odbijało się słońce oraz inne refleksy świetlne. Wysoki poziom natężenia jasności i zbyt duży kontrast ekranu mogą powodować drażnienie oczu. Niezwykle ważne jest także stosowanie codziennej higieny brzegów powiek poprzez przemywanie ich specjalistycznymi preparatami, kroplami nawilżającymi oraz pełnej korekcji wady wzroku. 

Pandemia Sars-CoV-2 zmusiła wiele osób do przeniesienia aktywności zawodowej do cyfrowej rzeczywistości. Wielogodzinne spędzanie czasu przed urządzeniami elektronicznymi spotęgowało jeszcze bardziej zjawisko cyfrowego zmęczenia wzroku i sprawiło, że poświęcamy więcej czasu w świecie wirtualnym. Mądre korzystanie z urządzeń cyfrowych pozwoli nam zapewnić sobie lepszy komfort naszych oczu, homeostazy łez oraz dobrego widzenia na lata. 

Bibliografia:

www.mamwzrokok.pl